A+ / A-


Programy Informatyka (2006-08)




Krótka charakterystyka zajęć prowadzonych dla studentów Informatyka na jednolitych studiach magisterskich w latach 2006-2008

Metody numeryczne (V semestr)

Po zakończeniu kursu studenci będą znali i rozumieli podstawowe metody numeryczne. Posiądą umiejętność oceny błędów popełnianych w obliczeniach numerycznych i zrozumienie przyczyn powstawania tych błędów, będą potrafili również ocenić wpływ parametrów metody na efekty jej stosowania.Tematami zajęć są między innymi: aproksymacja i interpolacja funkcji, różniczkowanie i całkowanie numeryczne, metody numeryczne rozwiązywania układów równań algebraicznych ale również rozwiązywanie równań różniczkowych zwyczajnych i metody numeryczne algebry liniowej.

kierownik przedmiotu: dr hab. inż. Jacek Kabziński, prof. PŁ

Modelowanie i symulacja komputerowa

Celem wykładu i zajęć w laboratorium komputerowym jest nabycie umiejętności modelowania i symulacji komputerowej procesów spotykanych w praktyce badawczej i inżynierskiej. Omawiane jest modelowanie i symulacja komputerowa układów dynamicznych ciągłych i dyskretnych, liniowych i nieliniowych, o stałych skupionych i rozłożonych. Poza tym omawiane są modele procesów dyskretnych o charakterze losowym. Zajęcia praktyczne zalicza praca końcowa realizowana indywidualnie.

kierownik przedmiotu: dr inż. Janusz Kacerka

Podstawy automatyki

Przedmiotem zajęć jest wprowadzenie do podstawowych zagadnień automatyki, które mogą być traktowane jako baza do poznawania nowoczesnej teorii sterowania. Oczekiwany efekt kształcenia to przyswojenie podstawowej wiedzy z zakresu automatyki. Przewidziano wykład, ćwiczenia audytoryjne i laboratorium. Omawiane są podstawowe pojęcia automatyki, klasyfikacja układów sterowania, tworzenie opisu matematycznego elementów i układów sterowania. Omawiane są także właściwości dynamiczne podstawowych składników układów sterowania, stabilność układów liniowych, jakość układów regulacji, korekcja i regulatory. Ćwiczenia laboratoryjne ilustrują tematykę wykładu i ćwiczeń audytoryjnych.

kierownik przedmiotu: dr inż. Janusz Kacerka

Data wpisu: 2020.09.27