A+ / A-


Programy AiR




Krótka charakterystyka zajęć prowadzonych dla studentów kierunku Automatyka i Robotyka na jednolitych studiach magisterskich w latach 2008-2010

Komputerowe wspomaganie projektowania

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z filozofią oraz sposobem tworzenia i edycji podstawowych rysunków dwuwymiarowych za pomocą programu AutoCAD. W czasie zajęć student poznaje podstawową wiedzę z zakresu obsługi programu dotyczącą jego konfigurowania, a także tworzenia i edycji rysunków płaskich, w tym w szczególności: wprowadzania poleceń i danych, stosowania różnych mechanizmów AutoCAD-a (sposoby wyboru obiektów, lokalizacja punktu względem obiektu, filtry współrzędnych) oraz podstawowych poleceń rysunkowych i edycyjnych. Osobno omawiane są problemy związane z mechanizmami kalkulatora geometrycznego, slajdów i plików sekwencji poleceń, a również kwestie wymiarowania i przygotowania rysunku do wydruku.

kierownik przedmiotu: dr inż. Grzegorz Wasiak

Inteligencja obliczeniowa w układach sterowania (semestr IX)

Przedmiotem wykładu są podstawowe pojęcia z dziedziny zastosowań inteligencji obliczeniowej. Tematyka wykładu obejmuje między innymi: podstawy wnioskowania rozmytego (fuzzy) i ich zastosowanie w projektowaniu nieliniowych układów regulacji dodać, optymalizację układów regulacji metodami ewolucyjnymi.

kierownik przedmiotu: dr inż. Piotr Woźniak

Sterowniki programowalne

W ramach przedmiotu sterowniki programowalne studenci zdobywają umiejętność powiązania procesu przemysłowego i oprogramowania ze sprzętem. Dodatkowo zdobywają umiejętność podstawowego oprogramowania PLC z właściwym wykorzystaniem zasobów programowo-sprzętowych sterownika oraz umiejętność posługiwania się narzędziami programowymi wspomagającymi projektowanie, testowanie i diagnostykę złożonych systemów czasu rzeczywistego. Ponadto studenci w ramach przedmiotu poznają praktyczne możliwości jakie daje stosowanie sterowników PLC w przemyśle.

kierownik przedmiotu: dr inż. Tomasz Sobieraj

Wstęp do informatyki II

Przedmiot jest kontynuacją wykładu i laboratorium Wstępu do informatyki I. Obejmuje zaawansowane zagadnienia edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Word i Excel oraz tworzenie prezentacji multimedialnych za pomocą programu PowerPoint. Znaczną część zajęć poświęcono nauce programowania w języku C++. Omawiane są typy zmiennych prostych i złożonych, wyrażenia i operatory, instrukcje, budowa funkcji, funkcje rekurencyjne i metody sortowania danych.

kierownik przedmiotu: dr inż. Janusz Kacerka

Data wpisu: 2020.09.27