A+ / A-


Programy Informatyka Stosowana (2006-08)




Krótka charakterystyka zajęć prowadzonych dla studentów kierunku Informatyka Stosowana na jednolitych studiach magisterskich w latach 2006-2008

Aplikacje JAVA w zastosowaniach przemysłowych (Elektrotechnika)

W ramach zajęć omawiana jest charakterystyka komunikacji i standardy wymiany informacji pomiędzy aplikacjami w środowisku przemysłowym. Prezentowane są wybrane przykłady zastosowań aplikacji Java do sterowania procesami on-line. Wykład rozpoczyna się od omówienia technik programowania obiektowego. Jest on wprowadzeniem do zaawansowanych technik i metod programowania z wykorzystaniem aplikacji Eclipse i Netbeans. Na laboratorium studenci zapoznają się ze składnią języka Java, inicjalizacją obiektów, klasami, metodami. Tworzą interaktywne aplikacje pozwalające na współpracę z systemami baz danych. Szczególny nacisk kładziony jest na zachowanie standardów wykorzystywanych w komunikacji sieciowej i w przemyśle.

kierownik przedmiotu: dr inż. Jarosław Kacerka

Bazy danych (Automatyka i Robotyka)

Przedmiot prowadzony jest dla słuchaczy nakładki z informatyki. W ramach wykładu omawiane są podstawowe struktury danych i mechanizmy służące do zarządzania nimi. Studenci zapoznają się z aktualną ofertą SZRBD. Wykład jest również wprowadzeniem do grupy języków SQL. Zajęcia laboratoryjne mają na celu nauczenie studentów projektowania zaawansowanych struktur danych. Tworzą oni różnego rodzaju filtry danych i procedury składowane. Studenci poznają w praktyce zasotosowanie tranzakcyjności, perspektyw czy wyzwalaczy.

kierownik przedmiotu: dr inż. Rafał Zawiślak

Bazy danych i arkusze kalkulacyjne (Elektrotechnika)

Przedmiot prowadzony jest dla słuchaczy nakładki z informatyki. Wykład składa się z dwóch części. W pierwszej omawiane są podstawy zarządzania arkuszami kalkulacyjnymi z uwzględnieniem możliwości dostosowania arkuszy do specyficznych zastosowań z wykorzystaniem języka programowania Visual Basic for Aplication. W drugiej części wykładu omawiane są podstawowe struktury danych i mechanizmy służące do zarządzania nimi. Zajęcia laboratoryjne mają na celu nauczenie studentów programowania w języku Visual basic for Application i w języku SQL.

kierownik przedmiotu: dr inż. Rafał Zawiślak

JAVA jako narzędzie tworzenia aplikacji (Automatyka i Robotyka)

W ramach zajęć prezentowane są wybrane przykłady zastosowań aplikacji Java do multimedilnych interfejsów bazodanowych. Wykład rozpoczyna się od omówienia technik programowania obiektowego. Jest on wprowadzeniem do zaawansowanych technik i metod programowania z wykorzystaniem aplikacji Eclipse i Netbeans. Wykład ilustrowany jest licznymi przykładami wymagającymi od słuchaczy wiedzy z zakresu projektowania i obsługi relacyjnych baz danych. Na laboratorium studenci zapoznają się ze składnią języka Java, inicjalizacją obiektów, klasami, metodami. Tworzą interaktywne aplikacje pozwalające na współpracę z sieciowymi systemami baz danych.

kierownik przedmiotu: dr inż. Jarosław Kacerka

Modelowanie w elektrotechnice

Zajęcia mają formę wykładów i ćwiczeń w laboratorium komputerowym. Podczas wykładów omawiane są sposoby i przykłady modelowania w elektrotechnice. Omawiane są takie zagadnienia jak rodzaje i struktury plików, tworzenie interfejsu użytkownika, tworzenie i modyfikacje obiektów graficznych, modelowanie stanów nieustalonych w obwodach elektrycznych, modelowanie układów z obwodami magnetycznymi, modelowanie maszyn elektrycznych, modelowanie układów elektronicznych. Wykorzystywane są programy Matlab/Simulink, PSPICE (modelowanie układów elektronicznych), PSIM (modelowanie układów energoelektronicznych). Tematyka zajęć w laboratorium komputerowym odpowiada tematyce wykładów. Zaliczenie zajęć odbywa się na podstawie oceny rozwiązania na komputerze w laboratorium postawionego problemu modelowania.

kierownik przedmiotu: dr inż. Janusz Kacerka

Sterowniki programowalne (Elektrotechnika)

W ramach przedmiotu sterowniki programowalne studenci zdobywają umiejętność powiązania procesu przemysłowego i oprogramowania ze sprzętem. Dodatkowo zdobywają umiejętność podstawowego oprogramowania PLC z właściwym wykorzystaniem zasobów programowo-sprzętowych sterownika oraz umiejętność posługiwania się narzędziami programowymi wspomagającymi projektowanie, testowanie i diagnostykę złożonych systemów czasu rzeczywistego. Ponadto studenci w ramach przedmiotu poznają praktyczne możliwości jakie daje stosowanie sterowników PLC w przemyśle.

kierownik przedmiotu: dr inż. Tomasz Sobieraj

Techniki multimedialne - tworzenie interfejsów bazodanowych

Techniki multimedialne to kolejny z przedmiotów przeznaczonych dla studentów nakładki z informatyki. Obejmuje on przegląd aktualnie stosowanych technik tworzenia multimedialnych interfejsów WWW. W ramach wykładu studenci zapoznają się między innymi z językiem HTML, kaskadowymi arkuszami styli CSS, językiem JavaScript oraz językiem PHP. To właśnie techniki programowania w języku PHP stanowią główną oś wykładu i laboratorium. W ramach zajęć praktycznych studenci samodzielnie projektują a następnie implementują interaktywne interfejsy do mini-systemów bazodanowych. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia ergonomii i bezpieczeństwa projektowanych systemów. Przedmiot jest kontynuacją prowadzonych w Instytucie przedmiotów "Bazy danych" oraz "Aplikacje Java".

kierownik przedmiotu: dr inż. Rafał Zawiślak

Zaawansowane techniki projektowania - AutoCAD

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zasadami tworzenia rysunków trójwymiarowych za pomocą programu AutoCAD oraz ich edycji. W czasie zajęć student poznaje podstawową wiedzę z zakresu definiowania i sterowania lokalnymi układami współrzędnych i widokami oraz modelowania powierzchniowego i bryłowego w przestrzeni 3W, a także mechanizmu bloków (wraz z atrybutami) i odnośników zewnętrznych. Dodatkowo omawiane są zasady dostosowywania programu do potrzeb użytkownika.

kierownik przedmiotu: dr inż. Grzegorz Wasiak

Data wpisu: 2020.09.27