A+ / A-


Programy Elektrotechnika 1 stop.




Krótka charakterystyka zajęć prowadzonych dla studentów Elektrotechnika studiów stacjonarnych 1 stopnia

Automatyka (semestr IV)

Student zdobywa kompetencje w zakresie rozumienia podstawowych struktur układów sterowania; opisu i analizy liniowego układu dynamicznego w dziedzinie czasu i zmiennej zespolonej; badania stabilności; projektowania prostego układu regulacji metodami częstotliwościowymi; doboru nastaw regulatora PID; projektowania ciągłych i dyskretnych układów regulacji procesami ciągłymi ze sprzężeniem od wyjścia lub stanu. Ponad to opis liniowych układów dynamicznych w przestrzeni stanów, związki miedzy transmitancją a opisem w przestrzeni stanów, sterowalność i obserwowalność, regulatory w układach wielowymiarowych oraz obserwatory stanu i ich rola w sterowaniu układów. Projekt jest serią kilku projektów trzygodzinnych, czterogodzinnych każdy z wykorzystaniem technik komputerowych ilustrujących treści przedstawiane na wykładzie.

kierownik przedmiotu: dr inż. Piotr Woźniak

Automatyka – laboratorium (semestr V)

Laboratorium Automatyki obejmuje zestaw ćwiczeń, z których część ilustruje zagadnienia teoretyczne podstaw automatyki, a część pozwala na realizację przemysłowych układów sterowania, miedzy innymi w układach z regulatorem przemysłowym, sterownikiem PLC, rozproszonym systemem sterowania, grupą robotów mobilnych, serwonapędem przemysłowym.

kierownik przedmiotu: dr inż. Marcin Jastrzębski

Informatyczne narzędzia automatyki (semestr VII)

kierownik przedmiotu: dr hab. inż. Jacek Kabziński, prof. PŁ

Metody numeryczne (semestr III)

Studenci zdobywają umiejętności i kompetencje w zakresie stosowania metod numerycznych w technice; wykonania obliczeń symulacyjnych i projektowych urządzeń i układów elektrycznych. Tematami wykładu są między innymi: aproksymacja, interpolacja, ekstrapolacja iterowana Richardsona i różniczkowanie numeryczne, całkowanie numeryczne, rozwiązywanie równań nieliniowych ale także wyznaczanie zer wielomianów, metody numeryczne algebry liniowej, rozwiązywanie równań różniczkowych zwyczajnych (modelowanie układów dynamicznych) i równań różniczkowych cząstkowych oraz algorytmy poszukiwania ekstremum. Laboratorium pozwala zbadać praktyczne aspekty stosowania metod numerycznych i zdobyć podstawowe umiejętności pracy w środowisku Matlab-Simulink.

kierownik przedmiotu: dr hab. inż. Jacek Kabziński, prof. PŁ

Programowanie sieci Web (semestr VII)

Programowanie sieci Web obejmuje przegląd aktualnie stosowanych technik tworzenia multimedialnych interfejsów WWW. W ramach wykładu studenci zapoznają się między innymi z językiem HTML, kaskadowymi arkuszami styli CSS, językiem JavaScript oraz językiem PHP. To właśnie techniki programowania w języku PHP stanowią główną oś wykładu i laboratorium. W ramach zajęć praktycznych studenci samodzielnie projektują a następnie implementują interaktywne interfejsy do mini-systemów bazodanowych. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia ergonomii i bezpieczeństwa projektowanych systemów. Przedmiot jest kontynuacją prowadzonego w Instytucie przedmiotu "Systemy baz danych".

kierownik przedmiotu: dr inż. Rafał Zawiślak

Sygnały dyskretne (semestr V)

kierownik przedmiotu: dr hab. inż. Jacek Kabziński, prof. PŁ

Systemy baz danych (semestr V)

W ramach wykładu omawiane są podstawowe struktury danych i mechanizmy służące do zarządzania nimi. Studenci zapoznają się z aktualną ofertą SZRBD. Wykład jest również wprowadzeniem do grupy języków SQL. Zajęcia laboratoryjne mają na celu nauczenie studentów projektowania relacyjnych struktór danych oraz programowania w języku SQL. Studenci poznają w praktyce zasotosowanie tranzakcyjności, perspektyw czy wyzwalaczy. Tworzą różnego rodzaju filtry danych i procedury.

kierownik przedmiotu: dr inż. Rafał Zawiślak

Układy regulacji (semestr V)

W toku studiów słuchacze tego przedmiotu zdobędą umiejętność projektowania oraz stosowania układów automatyki i automatycznej regulacji, umiejętność doboru parametrów regulatora i wykorzystania gotowych regulatorów przemysłowych oraz wykorzystania uniwersalnych regulatorów zaimplementowanych w sterownikach PLC. Wykład obejmuje zagadnienia cyfrowej realizacji algorytmów sterowania szczególnie algorytmu PID, sterowania przy ograniczeniu sygnału sterującego, "windup" integratora i metod przeciwdziałania. Opisuje również współpracę regulatorów o działaniu ciągłym z obiektem inercyjnym. Wybór rodzaju regulatora i dobór jego nastaw: wg cech przebiegów przejściowych, kryteria Kesslera, metody Zieglera-Nicholsa, metody przekaźnikowej. Poruszona zostaje również współpraca regulatora dwustawnego z obiektem inercyjnym i całkującym. Regulatory trójstawne i krokowe. Regulatory przemysłowe, mikroprocesorowy regulator wbudowany oraz sterowniki PLC.

kierownik przedmiotu: dr inż. Janusz Kacerka

Data wpisu: 2020.09.27